Статті

Шпалерний декоративний сад

03.09.2015

 

 

Формовий сад– це форма декоративного саду, який ще називають шпалерним. Їх влаштовували у захищених високими стінами теплих місцях для вирощування ніжніших сортів плодових дерев. Для зручності укриття на зиму, захисту під час весняних заморозків і поліпшення плодоносіння, дерева розсаджували уздовж стін або спеціальних каркасів, а їх гілки шляхом майстерної обрізки направляли уздовж цих стін.

Гілки деревних рослин рідко ростуть так, як би нам хотілося. Тому кмітливі садівники ще в XVII ст., проявивши кмітливість, почали прив’язувати гілки фруктових дерев до каркасу з планок, надаючи рослинам форму шпалер. Переваги очевидні – груші росли тільки вшир, а не вгору, і врожай було зручно збирати. Технологію вирощування рослин на шпалері, застосовувану спочатку виключно для плодових дерев, незабаром почали використовувати і для декоративних рослин.

Шпалери в саду застосовують для того, щоб обгородити ділянку, закрити якісь ділянки від сусідів, ну і звичайно просто для того щоб просто прикрасити ділянку.

Якщо ділянка невелика і влаштувати на ньому сад з плодових дерев неможливо, то можна вдатися до методу вирощування дерев на шпалері. І місця багато не знадобиться, і з естетичної сторони буде оригінально і ефектно.

Плоскі крони добре освітлюються, що сприяє підвищеній активності фотосинтезу. У результаті посилюється ріст і плодоношення дерев, збільшується розмір, поліпшується забарвлення і смакові якості плодів.

По висоті шпалерні дерева поділяються на високі (більше 1,5 м), середні (1 – 1,5 м), низькі (до 1м).

Щодо декоративних дерев, то даним способом можна вирощувати ліквідамбар смолоносний (Liquidambarstyraciflua), клен польовий (Acercampestre), бук лісовий (Fagussylvatica), дуб болотний (Quercuspalustris) і яблуню домашню (Malusdomestica). Для граба звичайного (Carpinusbetulus) на шпалері, наприклад, знадобиться ділянка шириною всього лише в півметра. Така компактність відкриває нові можливості оформлення, особливо для невеликих садів. Ще один плюс рослин на шпалері полягає в тому, що ними можна озеленити стіни будинку або госпбудівель.

Із платанів(Platanus) найчастіше формують навіси, розташовуючи нижні гілки на горизонтальній шпалері. Їх густі зелена крона добре захищає від сонця і надає місцю відпочинку південний колорит. Шовковиці (Morus) і бобівника анагіролистого(Laburnumanagyroides) також можна сформувати на шпалері у вигляді навісу.

Якщо ви хочете, щоб ваша ділянка виглядала стильно і вишукано – посадка шпалерних дерев на ній буде дуже актуальною і унікальною.

Анастасія  Рудич

You Might Also Like